Τώρα φαίνεται καλύτερα.
Εβαλαν το 2011 ένα διπλωμάτη να κάνει έκθεση για τα 400 Abrams, που έκαναν δωρεά τότε οι ΗΠΑ στην Ελλάδα.
Δεν ήταν θετική η έκθεση αλλά αυτό δεν έχει κανένα βάρος.
Ο διπλωμάτης ήταν άσχετος με το αντικείμενο και απο στρατιωτικής και απο τεχνοοικονομικής πλευράς. Χρειαζόταν όμως μια αρνητική έκθεση, ώστε οι πολιτικοί να έχουν μια δικαιολογία να πάρουν τη στραβή απόφαση.
Οι μη παραγωγικές σχολές τα τανκς στην Ελλάδα τα θέλουν για τις παρελάσεις, να γυαλίζουν, όχι για πόλεμο.
Εγώ ήμουν ΥΠΕΡ της αποδοχής της δωρεάς και αυτό μετράει. Οπως και με τα εμβόλια, όλοι τότε βρέθηκαν εναντίον μου. Έχασαν ΞΑΝΑ μαζί με τη χώρα, όπως και με όσα είπα πρώτος σε συνέντευξη για τα UAV και τον τρόπο αλλαγής του πολέμου απο τη χρήση τους, κάτι στο οποίο επιβεβαιώθηκα στον πόλεμο, που ακολούθησε στην Ουκρανία.
1> Ήταν κουτό για 40-50 εκ δολλάρια να μην αποκτήσει η Ελλάδα 400 τάνκς Abrams M1A1 σε επιχειρησιακή ετοιμότητα και πιθανόν καλύτερα – αν και παλαιότερα – απο τα Γερμανικά Leopards που είχε.
2> Το Depleted Uranium απο το οποίο ήταν κατασκευασμένα τα τάνκς δεν φέρνει καρκίνο, αν δεν είναι σε μορφή σκόνης στον αέρα και δεν το εισπνεύσεις.
3> Δεν μου αρέσει να λέω τα ίδια συνέχεια. Άλλοι το κάνουν.
Την έκθεση την έστειλε στον υπουργό τότε κάποιος αντιστράτηγος Ζιαζιάς, δείχνοντας την ως άρτια και αναγκαία ενώ ήταν το αντίθετο.