Ενα θέμα με μεγάλη προϊστορία στην Ελλάδα. Θα το συνόψιζα ως εξής:
1. Οταν μιλάμε για σεισμό μιλάμε για μηχανική μεταβολή και όχι για ηλεκτρομαγνητική καταγραφή προτέρων σημάτων απο ένα χώρο που δεν είναι απαραίτητο να ταυτίζεται με το κέντρο του σεισμού, κάτι που θα ταυτιζόταν με πρόβλεψη αλλά με μεγάλο ποσοστό λάθους.
2. Η συνεχής καταγραφή ισοδύναμων ηλεκτρομαγνητικών κέντρων αντίστοιχων σεισμικών θα μπορούσε να δώσει πολύ καλή πρόβλεψη. Μιλάμε όμως για άλλο επίπεδο ανάλυσης και τεχνολογικής παρατήρησης.
3> Η καταγραφή των αποτελεσμάτων της διάδοσης ενός μηχανικού σεισμού είναι πολύ σημαντική στην καταγραφή των ζημιών και στις αποζημιώσεις εκτός επικέντρου του σεισμού αλλά και στη προειδοποίηση για ενεργοποίηση συστημάτων ασφαλείας στο δρόμο της διάδοσης (χρήση κινητού).
Θα μπορούσε να γίνει πρόβλεψη σεισμού;
Για να μπορέσει κάποιος να κρίνει κάτι σχετικά με το θέμα αυτό, πρέπει να κατανοήσει σαφώς“τι σημαίνει πρόβλεψη”. Δεδομένου ότι το σεισμικό σήμα είναι και αυτό ένα “σήμα”, “πρόβλεψη σεισμικού σήματος” με την αυστηρή έννοια σημαίνει:
1_ πρόβλεψη του επικέντρου (θέση στην επιφάνεια τής γής) καί τής εστίας (θέση μέσα στη γή)
2_ πρόβλεψη της χρονικής στιγμής του συμβάντος
3_ πρόβλεψη τού μεγέθους (ένταση) του σεισμικού σήματος καί
4_ πρόβλεψη της διάρκειας του σεισμικού σήματος (ισχύς).
Απο την ανωτέρω εξήγηση “πρόβλεψη σεισμού” που να έχει καλύψει και τις τέσσερις ανωτέρω προϋποθέσεις δεν έχει υπάρξει μέχρι σήμερα από κανένα.
Παρόλα αυτά πιστεύω, ότι ένας σεισμός θα μπορούσε να προβλεφθεί από τη παρατήρηση και μέτρηση των ηλεκτρομαγνητικών σημάτων που παράγονται πρίν και κατά τη διάρκειά του.