Απο τα έτοιμα ζούν. Αυτά πρέπει να τα γνωρίζετε. Τα παραγωγικά επαγγέλματα στην τεχνολογία διαβιούν σε περιβάλλον στημένης ύφεσης στη χώρα απο 30ετίας και πλέον. Και εδώ υπήρχαν και υπάρχουν έργα βιτρίνας. Ενα ατέλειωτο λάθος όπου και να κοιτάξεις. Ενα τρελοκομείο.
ΣΤΟ ΧΑΟΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΟΡΑΤΟ
Το ότι ιατρική και στρατός δεν είναι παραγωγικό επάγγελμα το βλέπετε στο εμπόριο φαρμάκων και στα εξοπλιστικά. Παντού χρειάζονται ψήφοι και παντού υπάρχουν σιτιζόμενοι. Δεν παράγουν τίποτα αλλά γίνονται πλουσιότεροι.
Ο πλούτος δεν είναι κάτι άπειρο. Αν κάποιος φάει ένα μεγάλο κομμάτι απο την πίτα, ένας άλλος δεν θα το φάει.
Η επιστήμη δεν έχει σχέση με Βασιλακόπουλους. Την επικαλούνται πολλοί που κάνουν marketing στα ΜΜΕ στο σχήμα ΠΡΟΒΛΗΜΑ > ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ > ΦΟΒΟΣ > ΝΟΜΟΣ > ΕΡΓΟΛΑΒΙΑ.
Ο εργολάβος πληρώνει την διαφήμιση και διαφήμιση σημαίνει ΜΗ προβολή αντιθέτων ή διαφορετικών απόψεων, περιορισμένος κύκλο διαχείρισης και της όποιας αντίδρασης κλπ. Το είδαμε με τις φόλες του Μπουλά.